Posts filed under: Results

Knockout 2015 – Round 3

November 29, 2014 Piping – B Division Slow Air & 6/8 March Group 1 Judge: Gail Brown 1.  Deirdre Godsell 2.  Keir Dennis 3.  Kayleigh Johnstone 4.  Sebastien Love 5.  Peter Fleming 6.  Robbie Herd Group 2 Judge: Rob Crabtree...
Continue Reading →

Knockout 2015 – Round 2

November 1, 2014 Piping – A division, 6/8 Marches Judge: Andrew Berthoff 1. Tyler Bridge 2. Alex Klausnitzer 3. Marcus Tonogai 4. Gavin Mackay 5. Mike Allegretti 6. Edward Watt Drumming – A Division, 2/4 March & 6/8 March Judge:...
Continue Reading →

Knockout 2015 – Round 1

October 25, 2014 Piping – B division, 2/4 March Group 1 Judge: Terry Cleland 1. Luca Zadra 2. Nathan Lee 3. Eric Bruce 4. Kerry Matthews 5. Deirdre Godsell 6. John Patrick MacIsaac Group 2 Judge: Ed Neigh 1. Keir...
Continue Reading →

Toronto Piobaireachd Contests

Date: February 2, 2014 Judge: Willie McCallum Junior Division 1. Deirdre Godsell 2. Matt Helm Intermediate Division 1. Chris Marshall Senior Division 1. Andrew Hutton 2. Caleb Thibodeau...
Continue Reading →

Toronto Knockout Round #5

Date: February 1, 2014 Piping A Division, MSR Archie Dewar Memorial Contest Group 1 Judge: Patricia Kirkwood 1. Tyler Johnson 2. Aidan Bowen 3. Andrew Hutton 4. Edward Watt 5. Gordon Martin 6. Marcus Tonogai Group 2 Judge: Willie McCallum...
Continue Reading →

Toronto Knockout Round #4

Date: January 4, 2014 Piping A Division, Hornpipe & Jig Group 1 Judge: Gail Brown 1. Callum Harper 2. Mitchell Arnold 3. Marcus Tonogai 4. Edward Watt 5. Aidan Bowen 6. Zachary Petrachek Group 2 Judge: Peter Aumonier 1. Carl...
Continue Reading →

Toronto Knockout Round #3

Date: December 7, 2014 Contest: Piping B division, Slow Air & 6/8 March Group 1 Judge: Rob Crabtree 1. Caleb Miller 2. Nathan Lee 3. Mark McClennan 4. Peter Fleming 5. Mitchell Kerr 6. Keir Dennis Group 2 Judge: Terry...
Continue Reading →

Toronto Knockout Round #2

Date: November 23, 2013 Piping – A division, 6/8 March Group 1 Judge: Glenna Mackay Johnstone 1. Callum Harper 2. Carl Donley 3. Aidan Bowen 4. Caleb Thibodeau 5. Mitchell Arnold 6. Marcus Tonogai Piping – A division, 6/8 March...
Continue Reading →

Toronto Knockout Round #1

Date: October 5, 2013 Contest: Piping – B division, 2/4 March Judge: Lionel Tupman 1. Gavin Mackay 2. Caleb Miller 3. Luca Zadra 4. Mitchell Kerr 5. Nathan Lee 6. Brayden Kerr...
Continue Reading →