Posts filed under: Results

More Ceol Mor 2016 – Piobaireachd contests

Judge: Colin MacLellanЩелезуб Beginner Division 1. Alex Brown 2. John R. Johnston Intermediate Division 1. Colin Johnstone 2. Callum Gauthier 3. Matt Helm Senior Division 1. Kaj Sullivan 2. Charles David Mitchell 3. Mitchell Arnold Professional Division 1. Alan Clark 2. Nick Hudson...
Continue Reading →

Knockout 2016 – Final Round

Piping Judge: Colin MacLellan A Division – Medley 1. Gavin Mackay 2. Charles David Mitchell 3. Mark McClennan B Division – Medley 1. Drew Mackay 2. Kayleigh Johnstone 3. Luca Zadra Drumming Judge: Alan Savage A Division – Medley 1. Matthew Page 2. Francis...
Continue Reading →

Knockout 2016 – Round 5

Piping A Division, MSR Archie Dewar Memorial Contest Judge: Ken Eller 1. Mark McClennan 2. Gavin Mackay 3. Kaitlin Kimove 4. Charles David Mitchell 5. Marcus Tonogai 6. Andrew C. Robertson Piping B Division, Strathspey / Reel John Wilson Memorial...
Continue Reading →

Knockout 2016 – Round 4

Piping A Division, Hornpipe & Jig Judge: Bob Worrall 1. Charles David Mitchell 2. Gavin Mackay 3. Gregor MacKellar 4. Colin Johnstone 5. Mitchell E. Arnold 6. Peter Fleming Piping C Division, March Judge: Bob Worrall 1. Lili Rugman 2....
Continue Reading →

Knockout 2016 – Round 3

Piping – B Division Slow Air & 6/8 March Judge: Gail Brown 1. Keir Dennis 2. Luca Zadra 3. Kayleigh Johnstone 4. Drew Mackay 5. Michael House 6. James Dennison...
Continue Reading →

Knockout 2016 – Round 2

November 14, 2015 Piping – A division, 6/8 Marches Judge: Jim McGillivray 1. Charles David Mitchell 2. Kaj Sullivan 3. Colin Johnstone 4. Peter Fleming 5. Marcus Tonogai 6. Mark McClennan Drumming – A Division, 2/4 March & 6/8 March Judge: Craig...
Continue Reading →

Knockout 2016 – Round 1

October 31, 2015 Piping – B division, 2/4 March Judge: Andrea Boyd 1. Kayleigh Johnstone 2. Harrison Little 3. Drew Mackay 4. Michael House 5. Alison Andrews 6. Courtney Ivany...
Continue Reading →

Knockout 2015 – Final Round

Piping Judge: Michael Grey A Division – Medley 1. Andrew Hutton 2. Tyler Bridge 3. Kaitlin Kimove B Division – Medley 1. John Patrick Mac Isaac 2. Keir Dennis 3. Colin Johnstone Drumming Judge: Drew Duthart A Division – Medley...
Continue Reading →