Posts filed under: Results

Knockout 2017 – Final Round

Drumming Judge: Doug Stronach B Division – MSR 1st- James Berry 2nd- Aprille Holmes 3rd- Cameron MacDonald A Division – MSR, Hornpipe/Jig 1st- Matthew Page 2nd- Madelyn Neil 3rd- Brody Duncan Professional – MSR, Hornpipe/Jig 1st- Harvey Dawson 2nd- Kyle...
Continue Reading →

Knockout 2017 – Round 5

A Division, MSR Judge: Tom Bowen 1. Charles-David Mitchell 2. Alex Klausnitzer 3. Liam Melville 4. Kayleigh Johnstone 5. Peter Fleming 6. Colin Johnstone B Division, Strathspey/ Reel Judge: John Cairns 1. Harrison Little 2. Henry Paluch 3. Michael Malish...
Continue Reading →

Knockout 2017 – Round 4

Piping A Division, Hornpipe & Jig Judge: Peter Aumonier 1. Colin Johnstone 2. Mark McClennan 3. Charles-David Mitchell 4. Stephen Arsenault 5. Mitchell E. Arnold 6. Kayleigh Johnstone Drumming Professional, Hornpipe & Jig Judge: Ken Constable 1. Kyle Wardell 2....
Continue Reading →

Knockout 2017 – Round 3

Piping – B Division Slow Air & 6/8 March Judge: Glenna Mackay Johnstone 1. Henry Paluch 2. Harrison Little 3. Roy Huang 4. Rachel Gordon 5. Angus MacRae 6. Alison Andrews Piping – Professional Slow Air & Hornpipe Jig Judge:...
Continue Reading →

Knockout 2017 – Round 2

Piping – A division, 6/8 Marches Judge: Trish Kirkwood 1. Mitchell Arnold 2. Conor Cooper 3. Liam Melville 4. Charles David Mitchell 5. Colin Johnstone 6. Mark McClennan Drumming – Professional, MSR Judge: Graham Kirkwood 1. Neil Birkett 2. Kyle Wardell...
Continue Reading →

Knockout 2017 – Round 1

Piping – Professional, 6/8 Marches Judge: John Elliott 1. Ian K. MacDonald 2. Glenn Walpole 3. Tyler Bridge 4. Brendan Culver 5. Tyler Harris 6. Aidan Bowen Piping – B division, 2/4 March Judge: John Elliott 1. Harrison Little 2. Alison...
Continue Reading →

More Ceol Mor 2016 – Piobaireachd contests

Judge: Colin MacLellanЩелезуб Beginner Division 1. Alex Brown 2. John R. Johnston Intermediate Division 1. Colin Johnstone 2. Callum Gauthier 3. Matt Helm Senior Division 1. Kaj Sullivan 2. Charles David Mitchell 3. Mitchell Arnold Professional Division 1. Alan Clark 2. Nick Hudson...
Continue Reading →

Knockout 2016 – Final Round

Piping Judge: Colin MacLellan A Division – Medley 1. Gavin Mackay 2. Charles David Mitchell 3. Mark McClennan B Division – Medley 1. Drew Mackay 2. Kayleigh Johnstone 3. Luca Zadra Drumming Judge: Alan Savage A Division – Medley 1. Matthew Page 2. Francis...
Continue Reading →